Jak szukać pomocy psychologicznej?

21 sie

Jak szukać pomocy psychologicznej?

Usługi psychologów i psychoterapeutów nie są regulowane w Polsce żadnym aktem prawnym. Ustawa o zawodzie psychologa wobec braku przepisów wykonawczych pozostaje na papierze a ustawy o zawodzie psychoterapeuty nie ma w ogóle. Tak więc dziś każdy może zarejestrować działalność gospodarczą i nazwać się psychologiem … (tu wpisz dowolny rzeczownik) lub psychoterapeutą… (czego dusza zapragnie), podobnie jak np. świadczyć usługi wróżbiarskie które mają nawet swoje PKD.

 To oczywiście tworzy ogromne pole do nadużyć i dynamicznego rozwoju psychobiznesu.

Do kogo udać się po pomoc?

Zanim poprosisz o pomoc psychologa czy psychoterapeutę zrób wyniki z krwi: hormony tarczycowe, witaminy z grupy B i D, kwas foliowy. Odstępstwa od normy mogą wpływać na nastrój, zdolność koncentracji, bezsenność, stany lękowe.

Obejrzyj dyplom. Ten wydany przez uznane uczelnie daje większe prawdopodobieństwo rzetelności (choć nie zapewniają 100% pewności! ).

Ustal z osobą do której się udasz konkretny cel i obiektywne kryteria oceny realnych efektów terapii oraz przewidywany czas jej trwania. Subiektywnymi odczuciami łatwiej manipulować.

Spytaj czy terapeuta prowadzi terapię w oparciu o procedury i opisane standardy, poproś o tytuły i autorów stosownych podręczników. Zapoznaj się z opiniami na temat tych autorów. Jeśli zgodnie ze szkołą terapeuty każda sesja jest „improwizacją” a Ty tworzywem tej interakcji, daruj sobie.

Upewnij się że modalność terapii w której pracuje twój terapeuta dopuszcza (zaleca) równoległe leczenie przez lekarza psychiatrę.

Spytaj czy terapeuta należy do jakieś organizacji posiadającej swój kodeks etyczny, rzecznika praw pacjenta, obejrzyj jej stronę internetową.

Dowiedz się czy terapeuta notuje przebieg waszych spotkań w formie która umożliwi ich ewentualne przekazanie innemu terapeucie kiedy zdecydujesz się na zmianę. Spytaj gdzie przechowuje zapiski z waszych sesji. To poufne informacje i tak powinny być zabezpieczone.

Warto spytać czy terapeuta posiada ubezpieczenie OC w przypadku wyrządzenia szkody pacjentowi, a jeśli nie to dlaczego?

Nie zaszkodzi spytać terapeutę i jego system wartości. Choć większość szkół terapii deklaruje „neutralność światopoglądową”, należy to uznać za fikcję. Terapeuta to też człowiek, który ma swoj preferencje, jeśli jego postrzeganie świata, przekonania i wartości są krańcowo różne od Twoich, poszukaj kogoś innego.

Leave a Reply